NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Работим за създаването на музей на група „Ръб“, каза художникът Емил Миразчиев
5885
Цветни аспекти

Работим за създаването на музей на група „Ръб“, каза художникът Емил Миразчиев

Група „Ръб“ е феномен в България. Тя е най-дълго съществувалата художествена група у нас, с много богата продукция. Не напразно сме заявили в стратегията за развитие на Пловдив да има музей на група „Ръб“. Затова не продаваме нищо от оригиналите, а някои творби, изгубени във времето, сме възстановили

| 03 Септември 2024, 16:54 ч.
Работим за създаването на музей на група „Ръб“, каза художникът Емил Миразчиев
Работим за създаването на музей на група „Ръб“, каза художникът Емил Миразчиев
Снимка © БТА

Група „Ръб“ е феномен в България. Тя е най-дълго съществувалата художествена група у нас, с много богата продукция. Не напразно сме заявили в стратегията за развитие на Пловдив да има музей на група „Ръб“. Затова не продаваме нищо от оригиналите, а някои творби, изгубени във времето, сме възстановили.

Министерството на културата на Франция взе мерки за забрана на изнасянето от страната на двата пистолета, принадлежали на Наополеон Бонапарт, с които императорът е възнамерявал да се самоубие при първата си абдикация, съобщи АФП. Реликвите трябваше да бъдат предложени за продажба на аукцион в неделя. 

Пистолетите са част от културното наследство и историята на изкуството на Франция и трябва да бъдат разглеждани като национална ценност, се казва в мотивите, публикувани в "Държавен вестник" (Journal officiel) в събота. 

Решението идва в навечерието на търга във Фонтенбло, Париж. 

Ако бъдат признати за национална ценност, пистолетите няма да бъдат изнасяни от Франция освен за краткосрочни периоди със задължително връщане. 

Отказът на държавата да издаде сертификат за износ дава начало на период от 30 месеца, през който френската админис

Виртуозният цигулар Васко Василев ще има специално участие на Празничния гала концерт „Градът празнува Операта“ на 16 юни (неделя) на площад „Централен" в града, организиран от Опера Пловдив и Община Пловдив. Събитието с вход свободен е кулминационен финал на честванията за 70-годишнината на музикалния институт, съобщи Катрин Гутман от културния отдел на Общината. Концертът със солисти, хор и оркестър на Опера Пловдив ще бъде дирижиран от Якопо Сипари Ди Пескасероли от Италия и от маестро Диан Чобанов, директор на Операта. 

Музикалният празник, с който Пловдив ще заживее със своята Опера, ще започне на стълбите на Каменица с концерта „Бибиди- бобиди-буу“ в изпълнение на децата от Академията на Госпожа Опера. След това от Римския стадион, където е разположена фото изложбата „Операта е тук“,  ще тръгне шествие на артисти от Операта до голямата сцена на надлеза на ул „Г

Габровският камерен оркестър ще изнесе концерт на открито на 7 август в Габрово, съобщават от музикалната формация. 

„Събитието ще се състои на лятната сцена на Дома на културата, от южната страна пред сградата на „Имка“ и е от лятната програма на състави от Габровския камерен оркестър. Входът за концерта е свободен, а при неподходящо време програмата ще бъде изнесена в сградата на „Имка“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровски камерен оркестър.

В събитието ще участват дуо в състав  Терез Стойнова – цигулка и Габриела Цветанова – контрабас ще представи програма със Сонати за цигулка и бас от бароковите колоси Арканжело Корели и Йохан Себастиан Бах.

До края на август оркестъра ще изнесе още два концерта, те ще бъдат на 14 и 28 август, допълват организаторите. 

Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива

С концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще бъде официално открито 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол тази вечер.

На сцената на Амфитеатър „Аполония“ със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други, отбелязват от екипа.

В програмата на фестивала днес е включено и представлението на Драматичен театър „Адриана Будевска“ „Кралицата на красотата“. Постановката на Боил Банов „Кралицата на красотата. Бившата мис на малкия град“ от Мартин Макдона е в памет на Борислав Чакринов (1961-2024), отбелязват от екипа на „Аполония“.

Форумът, включващ кон

Музей в Мадрид дава възможност на незрящите да се докоснат до историята, съобщи АФП. 

Културната институция предлага макети на паметници от целия свят. 

Националната организация на слепите в Испания създава специализирания музей през 1992 г. в Мадрид. Днес там има 37 макета на паметници, представящи световното културно наследство. Използваните материали са различни - дърво, метал, камък. Няма друг подобен музей в целия свят, споделя гидът Мирея Родригес, която е почти напълно сляпа. През 2023 г. културната институция е посетена от 16 хил. души, отбелязва АФП.  

Сред експонатите са копия на Тауър бридж, Статуята на свободата, Кремъл, Партенона, Тадж Махал и др.  

Има толкова много малки детайли, а покривът е изключителен, споделя посетителят Хосе Педро Гонсалес пред дървен макет на Саграда Фамилия на Гауди, който е около 137 пъти по-м

Това сподели в интервю художникът и член на формацията Емил Миразчиев, който гостува във Варна, за да представи мащабна изложба на групата в рамките на третия форум „Изкуството като противодействие“, който организира Варненската градска художествена галерия. 

Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. от художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.

Това беше затворена група с определени хора от самото начало и не са влизали други, каза Миразчиев като уточни, че са обявили за почетни членове Максим Бояджиев и Димчо Павлов.

„Преди промените имаше младежки изложби, на които се събирахме. Постепенно се „напипахме“ хора със сходна чувствителност, естетика и философия към изкуството, еднакъв визуален поглед и взехме да се събираме. После това прерасна в общност, в която много се харесвахме. През 1989 г. вече се събирахме и обсъждахме в каква посока ще работим, направихме манифест на групата, в който решихме как да се определяме“, разказа той.

Първата им изложба е „Символи и знаци” през 1990 г. и Миразчиев смята, че с нея са заявили политическата си позиция. След това не са имали толкова плакатни изяви, но отново са били критични и са повдигали дискусии. 

Георги Христов е специален гост на „Пеещи артисти 3“. Концертът ще се състои на 24 септември в зала 1 на НДК, съобщава продуцентът и създател на проекта Игор Марковски.

В спектакъла участват също „Акага“, Дарин Ангелов, Мая Бежанска, Емилия Валенти, Симеон Владов, Deja vu, Орлин Горанов, Петя Дикова, Теди Кацарова, Момчил Колев, Анастасия Левордашка, Нина Николина, Люба Пашова, Атанас Пенев („Б. Т.  Р.), Мариана Попова, Жаклин Таракчи, Николай Урумов, Иван Динев-Устата, Майя Христова, „Шик“, Димитър Туджаров-Шкумбата. Водеща е Гергана Стоянова.

„Идеята за проекта се роди още през 1995-1996 г., в разговорите ни с Тодор Колев и Иван Балсамаджиев. Проектът се случи в тяхна памет и в памет на другите приятели, които не са вече между нас – от Стефан Данаилов и Асен Кисимов до Татяна Лолова“, припомня И

Компанията за играчки „Мател“ пусна на пазара първата сляпа кукла Барби, която е най-новото издание в разширяващата се колекция от „приобщаващи“ кукли, съобщава ДПА.

Сляпата кукла, пусната от „Мател“ навръх 65-годишнината на компанията, представлява жена с увредено зрение и има характеристики, които позволяват достъпна игра за незрящи деца.

Куклата е снабдена с бял бастун, слънчеви очила, облечена е в текстурирани и ярки материи, има велкро закопчалки на дрехите, а лактите са подвижни, което осигуряват удобно използване на бастуна.

Куклата също така е проектирана с поглед, насочен леко нагоре и навън, за да отрази понякога различния поглед на слепия човек.

Най-новата версия на куклата Барби следва дългата поредица от „приобщаващи“ кукли, която включва Барби със загуба на слуха, Барби със синдром на Даун и Барби в инвалидна количка.

В рамките на проекта „Изкуство край Янтра“ на 23-ти август в крайречната зона на Габрово ще бъде открита експозиция, създадена от петима съвременни творци, съобщават от община Габрово. Инициативата е на фондация „Пойема колектив“, като е подкрепена от Община ГАБРОВО по програма „Култура“ и е в партньорство с Музея на хумора и сатирата, Център „Кристо и Жан-Клод“ и фондация „Колективът“.

Проектът включва поредица работилници с артисти и местни хора за творчески намеси/скулптури, създадени чрез включващ общността процес, които ще бъдат открити по време на фестивала „Реките на града“ на 23 август в Габрово.

Целта на „Изкуство край Янтра“ е да допринесе за отключването на местното въображение за оползотворяване на зоната край река Янтра чрез изкуство и смислени дейности и събития. Основна част е въвличането на габровци в процеса на измисляне на концепцията за творбите, за

От тази вечер започват безплатни прожекции на български филми в лятното кино в Ямбол.

Филмовите вечери под звездите в градския парк ще продължат до 4 септември, като ще предложат девет филма, както родни кинокласики, така и нови заглавия.

Програмата започва с една от вечните български киноленти – „Неочаквана ваканция”. Филмът ще бъде прожектиран на две части – тази вечер и на 16 август.

Жителите и гостите на Ямбол ще имат възможност да гледат още кинокласиките „Любимец 13“ (21 август), „Да обичаш на инат“ (23 август) и „Опасен чар“ (28 август).

Съвременната кинематография ще бъде представена с филмите „Завръщане 2“ (17 август), „В сърцето на машината“ (24 август), „Жълт олеандър” (30 август), „Пулсът на танца“ (31 август) и „Като з

Алек Болдуин и съпругата му Хилария са поредното семейство, което създава собствен риалити формат, предаде Асошиейтед прес. 

Актьорът и продуцент, който има седем деца под 10-годишна възраст със съпругата си, обяви риалити шоуто за живота им като семейство. Работното заглавие е The Baldwins („Семейство Болдуин“) и ще излезе през 2025 г. по телевизионния канал TLC.

„Каним ви в нашия дом, за да преживеете възходите и паденията, доброто, лошото, дивото и лудото“, каза Болдуин във видеоклип, който сподели в Инстаграм. 

Във видеоклипа двойката се шегува, че Хилария ще обяви още една бременност. Тя обаче казва, че са приключили с децата, преди клипът да премине в хаотичен кадър, в който наследниците им крещят, а родителите се мъчат да ги съберат за групова снимка. 

Двойката сключва брак през юли 2012 г. и посреща първото си

„Имахме много крайни изказвания, някои от които журналистите не пускаха в статиите си. В устава имахме точка „да се спасим от лайняната река“. Но нека не се лъжем, това не беше възможно да се случи преди 1989 г., защото имаше журита и по-нетрадиционните художници бяха неглижирани. Потокът беше канализиран, всичко се следеше от Партията, Комсомола, а Съюзът на българските художници (СБХ) беше казионна структура, която контролираше процесите и затова всички различни неща ставаха извън столицата по пленери и симпозиуми. Ние се борехме за децентрализация в изкуството с подписки, за премахване на монопола на организацията „Хемус“, която единствено можеше да изпраща произведения в чужбина, срещу цялата структура в сферата на изкуството. Показали сме нашето виждане за тези процеси и това го има в манифести и писма“, сподели художникът.

По думите му дейността им е добре описана в книгата за група „Ръб“, която ще бъде представена във Варна в края на форума „Изкуството като противодействие“ на 10 октомври. Това е сериозно изследване на Живка Валявичарска, която е изкуствовед, преподавател в Института „Прат“ в Ню Йорк, добави той. 

В изложбата във Варна могат да се видят знакови произведения на група „Ръб“ през годините. Сред тях е екоакцията „Черен хепънинг“, която е протест срещу комбината за цветни метали до Пловдив. „Опаковахме в черни найлони дърветата в нощта преди Цветница в градинката на Джумаята. На празника пред една от църквите в Стария град опънахме около 40 метра хартия и оставихме материали, за да могат всички да рисуват“, спомня си Миразчиев.

Част от тази хартия е изложена във Варненската галерия. Според него това е своеобразен референдум за нагласите на хората по това време, един невероятен документ, в който виждаме различните пластове на обществото, а и самите творци как рефлектират на процесите. 

Голяма част от проекта „Опус Пробект” от 1993 г. също е изложен във Варна, макар и не в оригиналния си вид. Той е бил в галерията на пловдивските художници, където навсякъде са били пръснати ябълки, изложени заедно с големи легла с червени копринени покривки. Плодове са висели и от тавана. В инсталацията е имало и гипсови ябълки. Във Варна могат да се видят картини в еднакъв формат на всички участници, които не са подписани. 

Друга известна акция на група „Ръб“ е „Явната закуска“ от 1992 г. Тя е направена на кея в Балчик на фестивала „Процес - Пространство“. По това време по магазините у нас няма почти нищо и хората се редят на опашки за хляб и мляко. „Това е един контрапункт в критика на мизерията. Пир по време на чума. Бяхме отрупали една маса с всякакви лакомства и напитки и си хапвахме, дори бяхме излъгали, че ще има рекорд на Гинес с най-дългата подводна рисунка“, спомня си Миразчиев.

Последната работа на групата е инсталацията „Ръб в гръб“, с която участват в известните фотографски срещи в Стария Пловдив. След това формацията се разпада, тъй като Кольо Карамфилов и Димитър Митовски заминават да работят в София, Албена Михайлова в Швейцария, Игор Будников в Канада, Павел Алберт в Испания. 

„Всичко, което правехме, беше много искрено и в изложбата си личи тази енергия, заряд и честност. Ние го имаме записано и в устава си, че се обичаме, искаме да се оженим, да си купим яхта и да черпим целия свят. Правехме групови прояви и на повечето откривания имаше богати почерпки. Имаше обръщане към хората, а не затвореност в строг егоцентризъм. Сега това се изчерпа и не могат да се направят такива неща, защото обществото е различно, а артистите са строго индивидуални, самодостатъчни и се изолират. Няма го този приятелски дух и отвореност, това отношение към света и няма такива групи като „Ръб“, каза Емил Миразчиев. 

Въпреки своите особености, пловдивските художници от групата не са имали проблеми да излагат в галериите, а на изложбите им се струпвал целият град. Били са харесвани, канени на много места и по думите му са вдъхвали респект. Тази енергия се усещаше дори и от властимащите. Бяхме независими и имахме свобода да се изразяваме, добави той. 

Групата няма дейност през последните години, но Емил Миразчиев се е заел с идеята за създаването на неин музей в Пловдив и с работа за по-голямата й популярност в страната. Книгата наскоро бе представена в Добрич, а музеят на група „Ръб“ е включен в плана за развитие на Пловдив, посочи художникът. 

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата&rdqu ...
Няма. Всеки има различна стратегия
Документалният спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска ще има премиера на 17 септември в Драматично-кукления театър "Васил Друмев" в Шумен. Участват актьорите Антония Велева, ...
Театър 199 открива юбилейния си 60-и сезон
„Театър 199“ открива тази вечер юбилейния си 60-и сезон. Първото представление е „Хаос“ от Мика Миляхо, съобщават от театъра. Първата премиера за сезона е ...
Изложба на 20 творци поставя „Началото“ на новата галерия „Риволи“
С изложба на 20 съвременни художници и скулптури от света се открива столичната галерия „Риволи“. Първата експозиция в новото пространство е озаглавена „Началото& ...
Калоян Куманов: Акордеонни импресии
Септемврийските празници във Велико Търново продължават с „Акордеонни импресии“ на Калоян Куманов, съобщиха от отдел „Култура“ в Община Велико Търново. &bd ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата&rdqu ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Тикер в 05:00 ч.
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в пар ...
Начало Цветни аспекти
5885
Цветни аспекти

Работим за създаването на музей на група „Ръб“, каза художникът Емил Миразчиев

Група „Ръб“ е феномен в България.Тя е най-дълго съществувалата художествена група у нас, с много богата продукция.

| 03 Септември 2024, 16:54 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Работим за създаването на музей на група „Ръб“, каза художникът Емил Миразчиев
Работим за създаването на музей на група „Ръб“, каза художникът Емил Миразчиев
Снимка © БТА

Група „Ръб“ е феномен в България. Тя е най-дълго съществувалата художествена група у нас, с много богата продукция. Не напразно сме заявили в стратегията за развитие на Пловдив да има музей на група „Ръб“. Затова не продаваме нищо от оригиналите, а някои творби, изгубени във времето, сме възстановили.

Това сподели в интервю художникът и член на формацията Емил Миразчиев, който гостува във Варна, за да представи мащабна изложба на групата в рамките на третия форум „Изкуството като противодействие“, който организира Варненската градска художествена галерия. 

Министерството на културата на Франция взе мерки за забрана на изнасянето от страната на двата пистолета, принадлежали на Наополеон Бонапарт, с които императорът е възнамерявал да се самоубие при първата си абдикация, съобщи АФП. Реликвите трябваше да бъдат предложени за продажба на аукцион в неделя. 

Пистолетите са част от културното наследство и историята на изкуството на Франция и трябва да бъдат разглеждани като национална ценност, се казва в мотивите, публикувани в "Държавен вестник" (Journal officiel) в събота. 

Решението идва в навечерието на търга във Фонтенбло, Париж. 

Ако бъдат признати за национална ценност, пистолетите няма да бъдат изнасяни от Франция освен за краткосрочни периоди със задължително връщане. 

Отказът на държавата да издаде сертификат за износ дава начало на период от 30 месеца, през който френската админис

Виртуозният цигулар Васко Василев ще има специално участие на Празничния гала концерт „Градът празнува Операта“ на 16 юни (неделя) на площад „Централен" в града, организиран от Опера Пловдив и Община Пловдив. Събитието с вход свободен е кулминационен финал на честванията за 70-годишнината на музикалния институт, съобщи Катрин Гутман от културния отдел на Общината. Концертът със солисти, хор и оркестър на Опера Пловдив ще бъде дирижиран от Якопо Сипари Ди Пескасероли от Италия и от маестро Диан Чобанов, директор на Операта. 

Музикалният празник, с който Пловдив ще заживее със своята Опера, ще започне на стълбите на Каменица с концерта „Бибиди- бобиди-буу“ в изпълнение на децата от Академията на Госпожа Опера. След това от Римския стадион, където е разположена фото изложбата „Операта е тук“,  ще тръгне шествие на артисти от Операта до голямата сцена на надлеза на ул „Г

Габровският камерен оркестър ще изнесе концерт на открито на 7 август в Габрово, съобщават от музикалната формация. 

„Събитието ще се състои на лятната сцена на Дома на културата, от южната страна пред сградата на „Имка“ и е от лятната програма на състави от Габровския камерен оркестър. Входът за концерта е свободен, а при неподходящо време програмата ще бъде изнесена в сградата на „Имка“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровски камерен оркестър.

В събитието ще участват дуо в състав  Терез Стойнова – цигулка и Габриела Цветанова – контрабас ще представи програма със Сонати за цигулка и бас от бароковите колоси Арканжело Корели и Йохан Себастиан Бах.

До края на август оркестъра ще изнесе още два концерта, те ще бъдат на 14 и 28 август, допълват организаторите. 

Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива

С концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще бъде официално открито 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол тази вечер.

На сцената на Амфитеатър „Аполония“ със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други, отбелязват от екипа.

В програмата на фестивала днес е включено и представлението на Драматичен театър „Адриана Будевска“ „Кралицата на красотата“. Постановката на Боил Банов „Кралицата на красотата. Бившата мис на малкия град“ от Мартин Макдона е в памет на Борислав Чакринов (1961-2024), отбелязват от екипа на „Аполония“.

Форумът, включващ кон

Музей в Мадрид дава възможност на незрящите да се докоснат до историята, съобщи АФП. 

Културната институция предлага макети на паметници от целия свят. 

Националната организация на слепите в Испания създава специализирания музей през 1992 г. в Мадрид. Днес там има 37 макета на паметници, представящи световното културно наследство. Използваните материали са различни - дърво, метал, камък. Няма друг подобен музей в целия свят, споделя гидът Мирея Родригес, която е почти напълно сляпа. През 2023 г. културната институция е посетена от 16 хил. души, отбелязва АФП.  

Сред експонатите са копия на Тауър бридж, Статуята на свободата, Кремъл, Партенона, Тадж Махал и др.  

Има толкова много малки детайли, а покривът е изключителен, споделя посетителят Хосе Педро Гонсалес пред дървен макет на Саграда Фамилия на Гауди, който е около 137 пъти по-м

Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. от художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.

Това беше затворена група с определени хора от самото начало и не са влизали други, каза Миразчиев като уточни, че са обявили за почетни членове Максим Бояджиев и Димчо Павлов.

Георги Христов е специален гост на „Пеещи артисти 3“. Концертът ще се състои на 24 септември в зала 1 на НДК, съобщава продуцентът и създател на проекта Игор Марковски.

В спектакъла участват също „Акага“, Дарин Ангелов, Мая Бежанска, Емилия Валенти, Симеон Владов, Deja vu, Орлин Горанов, Петя Дикова, Теди Кацарова, Момчил Колев, Анастасия Левордашка, Нина Николина, Люба Пашова, Атанас Пенев („Б. Т.  Р.), Мариана Попова, Жаклин Таракчи, Николай Урумов, Иван Динев-Устата, Майя Христова, „Шик“, Димитър Туджаров-Шкумбата. Водеща е Гергана Стоянова.

„Идеята за проекта се роди още през 1995-1996 г., в разговорите ни с Тодор Колев и Иван Балсамаджиев. Проектът се случи в тяхна памет и в памет на другите приятели, които не са вече между нас – от Стефан Данаилов и Асен Кисимов до Татяна Лолова“, припомня И

Компанията за играчки „Мател“ пусна на пазара първата сляпа кукла Барби, която е най-новото издание в разширяващата се колекция от „приобщаващи“ кукли, съобщава ДПА.

Сляпата кукла, пусната от „Мател“ навръх 65-годишнината на компанията, представлява жена с увредено зрение и има характеристики, които позволяват достъпна игра за незрящи деца.

Куклата е снабдена с бял бастун, слънчеви очила, облечена е в текстурирани и ярки материи, има велкро закопчалки на дрехите, а лактите са подвижни, което осигуряват удобно използване на бастуна.

Куклата също така е проектирана с поглед, насочен леко нагоре и навън, за да отрази понякога различния поглед на слепия човек.

Най-новата версия на куклата Барби следва дългата поредица от „приобщаващи“ кукли, която включва Барби със загуба на слуха, Барби със синдром на Даун и Барби в инвалидна количка.

В рамките на проекта „Изкуство край Янтра“ на 23-ти август в крайречната зона на Габрово ще бъде открита експозиция, създадена от петима съвременни творци, съобщават от община Габрово. Инициативата е на фондация „Пойема колектив“, като е подкрепена от Община ГАБРОВО по програма „Култура“ и е в партньорство с Музея на хумора и сатирата, Център „Кристо и Жан-Клод“ и фондация „Колективът“.

Проектът включва поредица работилници с артисти и местни хора за творчески намеси/скулптури, създадени чрез включващ общността процес, които ще бъдат открити по време на фестивала „Реките на града“ на 23 август в Габрово.

Целта на „Изкуство край Янтра“ е да допринесе за отключването на местното въображение за оползотворяване на зоната край река Янтра чрез изкуство и смислени дейности и събития. Основна част е въвличането на габровци в процеса на измисляне на концепцията за творбите, за

От тази вечер започват безплатни прожекции на български филми в лятното кино в Ямбол.

Филмовите вечери под звездите в градския парк ще продължат до 4 септември, като ще предложат девет филма, както родни кинокласики, така и нови заглавия.

Програмата започва с една от вечните български киноленти – „Неочаквана ваканция”. Филмът ще бъде прожектиран на две части – тази вечер и на 16 август.

Жителите и гостите на Ямбол ще имат възможност да гледат още кинокласиките „Любимец 13“ (21 август), „Да обичаш на инат“ (23 август) и „Опасен чар“ (28 август).

Съвременната кинематография ще бъде представена с филмите „Завръщане 2“ (17 август), „В сърцето на машината“ (24 август), „Жълт олеандър” (30 август), „Пулсът на танца“ (31 август) и „Като з

Алек Болдуин и съпругата му Хилария са поредното семейство, което създава собствен риалити формат, предаде Асошиейтед прес. 

Актьорът и продуцент, който има седем деца под 10-годишна възраст със съпругата си, обяви риалити шоуто за живота им като семейство. Работното заглавие е The Baldwins („Семейство Болдуин“) и ще излезе през 2025 г. по телевизионния канал TLC.

„Каним ви в нашия дом, за да преживеете възходите и паденията, доброто, лошото, дивото и лудото“, каза Болдуин във видеоклип, който сподели в Инстаграм. 

Във видеоклипа двойката се шегува, че Хилария ще обяви още една бременност. Тя обаче казва, че са приключили с децата, преди клипът да премине в хаотичен кадър, в който наследниците им крещят, а родителите се мъчат да ги съберат за групова снимка. 

Двойката сключва брак през юли 2012 г. и посреща първото си

„Преди промените имаше младежки изложби, на които се събирахме. Постепенно се „напипахме“ хора със сходна чувствителност, естетика и философия към изкуството, еднакъв визуален поглед и взехме да се събираме. После това прерасна в общност, в която много се харесвахме. През 1989 г. вече се събирахме и обсъждахме в каква посока ще работим, направихме манифест на групата, в който решихме как да се определяме“, разказа той.

Първата им изложба е „Символи и знаци” през 1990 г. и Миразчиев смята, че с нея са заявили политическата си позиция. След това не са имали толкова плакатни изяви, но отново са били критични и са повдигали дискусии. 

„Имахме много крайни изказвания, някои от които журналистите не пускаха в статиите си. В устава имахме точка „да се спасим от лайняната река“. Но нека не се лъжем, това не беше възможно да се случи преди 1989 г., защото имаше журита и по-нетрадиционните художници бяха неглижирани. Потокът беше канализиран, всичко се следеше от Партията, Комсомола, а Съюзът на българските художници (СБХ) беше казионна структура, която контролираше процесите и затова всички различни неща ставаха извън столицата по пленери и симпозиуми. Ние се борехме за децентрализация в изкуството с подписки, за премахване на монопола на организацията „Хемус“, която единствено можеше да изпраща произведения в чужбина, срещу цялата структура в сферата на изкуството. Показали сме нашето виждане за тези процеси и това го има в манифести и писма“, сподели художникът.

По думите му дейността им е добре описана в книгата за група „Ръб“, която ще бъде представена във Варна в края на форума „Изкуството като противодействие“ на 10 октомври. Това е сериозно изследване на Живка Валявичарска, която е изкуствовед, преподавател в Института „Прат“ в Ню Йорк, добави той. 

В изложбата във Варна могат да се видят знакови произведения на група „Ръб“ през годините. Сред тях е екоакцията „Черен хепънинг“, която е протест срещу комбината за цветни метали до Пловдив. „Опаковахме в черни найлони дърветата в нощта преди Цветница в градинката на Джумаята. На празника пред една от църквите в Стария град опънахме около 40 метра хартия и оставихме материали, за да могат всички да рисуват“, спомня си Миразчиев.

Част от тази хартия е изложена във Варненската галерия. Според него това е своеобразен референдум за нагласите на хората по това време, един невероятен документ, в който виждаме различните пластове на обществото, а и самите творци как рефлектират на процесите. 

Голяма част от проекта „Опус Пробект” от 1993 г. също е изложен във Варна, макар и не в оригиналния си вид. Той е бил в галерията на пловдивските художници, където навсякъде са били пръснати ябълки, изложени заедно с големи легла с червени копринени покривки. Плодове са висели и от тавана. В инсталацията е имало и гипсови ябълки. Във Варна могат да се видят картини в еднакъв формат на всички участници, които не са подписани. 

Друга известна акция на група „Ръб“ е „Явната закуска“ от 1992 г. Тя е направена на кея в Балчик на фестивала „Процес - Пространство“. По това време по магазините у нас няма почти нищо и хората се редят на опашки за хляб и мляко. „Това е един контрапункт в критика на мизерията. Пир по време на чума. Бяхме отрупали една маса с всякакви лакомства и напитки и си хапвахме, дори бяхме излъгали, че ще има рекорд на Гинес с най-дългата подводна рисунка“, спомня си Миразчиев.

Последната работа на групата е инсталацията „Ръб в гръб“, с която участват в известните фотографски срещи в Стария Пловдив. След това формацията се разпада, тъй като Кольо Карамфилов и Димитър Митовски заминават да работят в София, Албена Михайлова в Швейцария, Игор Будников в Канада, Павел Алберт в Испания. 

„Всичко, което правехме, беше много искрено и в изложбата си личи тази енергия, заряд и честност. Ние го имаме записано и в устава си, че се обичаме, искаме да се оженим, да си купим яхта и да черпим целия свят. Правехме групови прояви и на повечето откривания имаше богати почерпки. Имаше обръщане към хората, а не затвореност в строг егоцентризъм. Сега това се изчерпа и не могат да се направят такива неща, защото обществото е различно, а артистите са строго индивидуални, самодостатъчни и се изолират. Няма го този приятелски дух и отвореност, това отношение към света и няма такива групи като „Ръб“, каза Емил Миразчиев. 

Въпреки своите особености, пловдивските художници от групата не са имали проблеми да излагат в галериите, а на изложбите им се струпвал целият град. Били са харесвани, канени на много места и по думите му са вдъхвали респект. Тази енергия се усещаше дори и от властимащите. Бяхме независими и имахме свобода да се изразяваме, добави той. 

Групата няма дейност през последните години, но Емил Миразчиев се е заел с идеята за създаването на неин музей в Пловдив и с работа за по-голямата й популярност в страната. Книгата наскоро бе представена в Добрич, а музеят на група „Ръб“ е включен в плана за развитие на Пловдив, посочи художникът. 

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
Няма. Всеки има различна стратегия
Театър 199 открива юбилейния си 60-и сезон
Изложба на 20 творци поставя „Началото“ на новата галерия „Риволи“
Калоян Куманов: Акордеонни импресии
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Калейдоскоп
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Цветни аспекти
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.